تسمه تایم

تسمه انتقال نیرو
تسمه انتقال نیرو
اکتبر 25, 2019
تسمه تایمینگ خودرو
تسمه تایمینگ خودرو
اکتبر 25, 2019

تسمه تایم وظیفه ارتباط میل لنگ و میل بادامک را بر عهده دارد. اما سوپاپ ها باید متناسب با وضعیت پیستون ها باز و بسته شوند و این نیاز به زمان بندی خاص و بسیار دقیقی دارد. در حقیقت وظیفه این زمان بندی بر عهده تسمه تایم و میل بادامک می باشد.در نتیجه هرگونه خللی در کار تسمه تایم باعث خواهد شد که سوپاپ ها از کنترل خارج شود و با توجه به فشارهای ناشی از بالا و پایین شدن پیستون ها حرکت کند که آسیب های جدی را در پی خواهد داشت.

سیستم شماره گزاری تسمه تایم

تمامی تسمه های تایمینگ بر اساس مشخصات محصول علامتگذاری میشوند. سیستم شماره گزاری تسمه های تایم شامل یک کد دربرگیرنده تعداد دندانه ها, مقطع تسمه تایم و پهنای تسمه تایم میشود.

بعنوان مثال برای : 107 HTB 22

تعداد دندانه تسمه تایم = 107

نوع دندانه و گام تسمه تایم = HTA

پهنای تسمه تایم =22 میلیمتر

جنس تسمه تایم

شرکت رایکاآلتون تسمه تایم تسمه های تایمینگ خود را در ۲نوع کلی کامپاند CR و HNBR در گریدهای متقاوت ارائه مینماید و تسمه های تایمینگ خود را بسته به نوع جنس مواد از ۸۰ تا ۲۰۰ هزار کیلومتر (معادل ۳تا ۵ سال از زمان نصب تسمه تایم) گارانتی می نماید.

انتخاب تسمه تایم

علاوه بر تنوع بی پایانی از کاربردهای ماشین های صنعتی، تعدادی اشیاء معمولی نیز وجود دارند که می توانند در مورد اصول و کاربردهای درایوهای تسمه تایم چیزهای زیادی را آموزش دهند و ماشین‌های روزمره مختلفی وجود دارند که از طیف گسترده‌ای از انواع مختلف سیستم‌های محرک تسمه تایم استفاده می کنند که گاهی اوقات بهترین راه برای به دست آوردن درک کامل در مورد نحوه عملکرد درایوهای تسمه با مطالعه کاربرد آنها در قطعات متداول تجهیزات به منظور دستیابی به درک کاملتر و واقعی تر از انواع برنامه های اتوماسیون صنعتی است که در آنها می توان از تسمه تایم استفاده کرد.

در واقع مقرون به صرفه ترین انتخاب درایوهای تسمه تایم معمولاً از ترکیبی از موارد زیر تشکیل می شود که تسمه تک رشته ای کوتاه ترین گام که در صورت استفاده با چرخ دنده با اندازه دلخواه در سرعت چرخ دنده انتخابی، دارای رتبه لازم اسب بخار طراحی است که انتخاب فاصله از مرکز که پوشش زنجیره ای حداقل 120 درجه (مشبک شدن با حداقل 1/2 از دندان ها) را روی چرخ دنده کوچکتر تضمین می کند.

به همین دلیل هنگام انتخاب چرخ دنده ها برای عمر طولانی و عملکرد روان، چرخ دنده هایی با 17 دندان یا بیشتر، اما کمتر از 67 را انتخاب کنید و هنگامی که محدودیت فضا عاملی است یا با سرعت پایین کار می کند، می توان از چرخ دنده هایی با کمتر از 17 دندان تسمه تایم استفاده کرد. همچنین عمر تسمه تایم بسته به روش روانکاری درایو به میزان قابل توجهی متفاوت خواهد بود و یک تسمه تایم که به درستی روغن کاری شده باشد می تواند بیش از 100 برابر همان زنجیره با روغن کاری ضعیف دوام بیاورد.

البته SDP/SI انتخاب گسترده ای از زنجیره غلتکی و زنجیره نردبانی با ابعاد اینچ و متریک را ارائه می دهد و برای تکمیل سیستم درایو خود، هم چرخ دنده های پلاستیکی و هم چرخ دنده های فلزی طراحی شده برای کار با تسمه تایم موجود است که تنش عملکرد صحیح یک عامل مهم در عملکرد و عمر رضایت بخش یک سیستم درایو است.

کاربرد های تسمه تایم

مهم ترین کاربرد تسمه تایم در خودرو ها است که نمونه کلاسیک یک سیستم محرک تسمه تایم واقعی، سیستم تسمه بادامک است که در اکثر خودروها در جاده های سراسر جهان وجود دارد و اگر بگوییم تحرک دنیای مدرن تا حد زیادی به دلیل عملکرد کارآمد تسمه‌ تایم ماشین قوی امکان‌پذیر شده است، اغراق نکرده ایم.

تسمه تایم دندانه دار در کاربردهای خودرو، تسمه هایی با کارایی بالا هستند که معمولاً از مواد خاصی تشکیل شده اند که حرکت چرخشی میل لنگ موتور را با میل بادامک هماهنگ می کنند و این دقت هماهنگ به منظور اطمینان از باز شدن مقادیر ورودی، اگزوز محفظه‌های احتراق موتور در لحظه فشرده‌سازی و یا انبساط در محفظه به منظور اطمینان از ادامه پایدار فرآیند احتراق در موتور ضروری است که این عملکرد هماهنگ کننده ضربان ساز موتور است و اگر به درستی کار نمی کند، احتراق وجود ندارد.

این تسمه تایم ها باید سطح بسیار بالایی از همزمانی را حفظ کنند و باید بتوانند تحت سرعت های چرخشی بالا هزاران دور در دقیقه که به راحتی در طول یک پروفیل رانندگی معمولی قابل مشاهده است، عمل کنند. تسمه تایم همچنین باید به اندازه کافی قوی باشند تا در محدوده دمایی شدید، در هر جایی که می توان اتومبیل راند و از بیابان های گرم و خشک گرفته تا محیط های مرطوب و سرد، کار کرد که طول عمر خستگی این تسمه تایم ها نیز باید بسیار بالا باشد و دارای مقاومت سایش بالایی باشد تا درایو بتواند هزاران مایل به طور ایمن کار کند.

دستگاه تردمیل نمونه عالی دیگری از مکانیزم های تسمه تایم است و تسمه در این سیستم محرک نباید با آج که دونده مستقیماً روی آن کار می کند اشتباه گرفته شود، بلکه سیستم محرک تسمه تایم یک تسمه دندانه دار و سنکرون است که حرکت چرخشی را از موتور مرکزی به قرقره محرک منتقل می کند. این درایو معمولاً در پشت تردمیل قرار دارد، اما گاهی اوقات می‌توان آن را در جلو قرار داد. اینها همچنین معمولاً تسمه‌های سنکرون دندانه دار با کارایی بالا هستند، اما یافتن تسمه‌های اصطکاکی تخت یا درایو تسمه‌های V در مدل‌های قدیمی تردمیل غیر معمول نیست که این تسمه تایم باید بتوانند تحت بارگذاری مداوم و ضربه‌ای ناشی از ضربه بی‌پایان پای دونده به آج کار کنند.

چرخ خیاطی یکی دیگر از نمونه های روزمره سیستم محرک تسمه تایم به اندازه تردمیل یا اتومبیل هیجان انگیز یا واضح نیست و با این وجود، هنوز هم نمونه فوق العاده ای از مکانیزم محرک تسمه تایم است که برای انتقال حرکت بین موتور و قرقره های دوخت استفاده می شود که برخلاف کاربردهای با کارایی بالا، سرعت بالا و بار بالا مانند تردمیل و اتومبیل، چرخ خیاطی هنوز هم نمونه ای عالی از استفاده کارآمد از تسمه تایم سنکرون است زیرا مکانیسم تسمه و قرقره در چرخ خیاطی برای انتقال حرکت چرخشی موتور محرک اصلی به سر قرقره بزرگتر که مکانیزم دوخت را به حرکت در می آورد.

عمل می کند و در چرخ خیاطی های قدیمی تر، تسمه تایم را نمی توان از دست داد، زیرا معمولاً در قسمت بیرونی دستگاه قرار دارد، در حالی که در ماشین های مدرن، در داخل بدنه دستگاه محصور می شود و علاوه بر این، در ماشین‌ های مدرن، گاهی اوقات می‌توان تسمه ‌های متعددی را از طریق یک قرقره میانی به هم زنجیر کرد. مشابه تردمیل، در چرخ خیاطی های قدیمی، محرک تسمه تایم یک درایو مسطح یا تسمه V است، در حالی که در درایوهای جدیدتر و مدرن تر، محرک تسمه تایم یک درایو پروفیل دندانه دار و همزمان است.

ساختار تسمه تایم

این ماشین‌ های روزانه یک نمای کلی از انواع مکانیسم‌ های مکانیکی و سیستم ‌های محرک ارائه می‌ دهند که به لطف استفاده از تسمه تایم با دوام امکان ‌پذیر است و این کاربردها ثابت می ‌کنند که طیف وسیعی از بارها و سرعت‌های طراحی برای درایوهای تسمه تایم امکان‌پذیر است که با در دسترس بودن این نوع ابزارهای برقی و تجهیزات سیستمی، اکنون طراح اتوماسیون صنعتی وظیفه دارد تا مرزهای این درایوها را جابجا کند و حوزه های استفاده جدیدی را در طیف گسترده‌ای از کاربردهای بالقوه پیدا کنند.

در حالی که یک تسمه تایم ممکن است هدفی مشابه زنجیر را تکمیل کند، ویژگی ها و نقاط قوت آن بسیار متفاوت است. تسمه تایم سبک ‌تر و فشرده‌ تر از زنجیر هستند، اما قابلیت سفارشی سازی مدل حجیم تر خود را ندارند زیرا تسمه تایم در یک حلقه بسته با طول از پیش تعیین‌شده عرضه می‌شوند، و هیچ تغییری در این طول در پرواز وجود ندارد.

مانند زنجیر، تسمه تایم با گام آن مشخص می شود و هنگام استفاده از تسمه تایم، کشش صحیح بسیار مهم است و دو راه اصلی برای درست کردن تنش وجود دارد و شما می توانید تسمه تایم با اندازه مناسب را مستقیماً از هر فروشنده خریداری کنید و به محض نصب تسمه تایم ، کشش شما کامل خواهد شد که همانطور که طرح های شما پیچیدگی پیدا می کند، تسمه تایم شما نیز پیچیده می شود و شاید بیش از 2 قرقره وجود داشته باشد، و شاید قرقره های شما همه اندازه های متفاوتی داشته باشند. برای جبران این موضوع، راه دوم برای اطمینان از کشش استفاده از یک کشش پویا است، مشابه آنهایی که در زنجیره های پیچیده یافت می شوند. برای طراحی این تنش ‌کننده‌ها، توصیه می‌ کنیم قبل از ساخت آن‌ها در زندگی واقعی، تسمه تایم پیچیده‌تری را در CAD برنامه‌ریزی کنید.