نوار نقاله

تسمه نقاله الواتور
اکتبر 22, 2019
کاربرد نوار نقاله
اکتبر 22, 2019

نوار نقاله

نوار نقاله : نوار نقاله ، سیستم انتقال مواد تسمه ای است که کانوایر تسمه ای هم گفته می‌شود. نوار نقاله یکی از انواع متعدد سیستم‌های نقاله ای می‌باشد. نوار نقاله ها در طول های مختلف و در عرض های 50 ، 60 ، 80 ، 100 و 120 سانتی متر در دو حالت تولید می شود:
• نوار نقاله ثابت : برای مواردی که نوار نقاله تنها باید در یک محل و یک ارتفاع ثابت بماند.
نوار نقاله متحرک : در این حالت ارتفاع و محل قرارگیری قابل تغییر می باشد. تغییر ارتفاع به دو صورت دستی و هیدرولیک می تواند صورت گیرد.
سیستم نوار نقاله، اغلب به نام تسمه نقاله، با استفاده از دو عدد درام یا توپی کار می کند که بطور مداوم بر روی ماده ای که روی آنها چرخ می شود، حلقه می زند. این کار در سیستم نوار نقاله با رویه نامحدود از قلاب، چرخ دنده ها، موتور و گیربکس و تسمه لاستیکی پهن انجام می شود. سپس تسمه نوار نقاله توسط یک سری غلتک ها در امتداد مسیر پشتیبانی می شود.

عملکرد نوار نقاله

امکانات نوار نقاله به احتمال زیاد دارای چند تسمه و همچنین نوار نقاله های پولب سر هستند و نوار نقاله های زنجیری و نوار نقاله های غلتکی موتوری نیز بیشتر همراه با بخش های انبار یا محرک های متحرک خودمختار استفاده می شوند و محرک های انبار می‌توانند بارها را از نوار نقاله ‌های موجود شما برداشته و رها کنند و راهی انعطاف ‌پذیر برای پیوند دادن همه سبک ‌های نوار نقاله شما به یکدیگر برای حداکثر بهره‌ وری و استفاده از فضا ارائه دهند که گاهی اوقات مشتریان ما به نوار نقاله، تسمه نقاله می گویند ولی در واقع تسمه دز اجزا نوار نقاله است و سیستم تسمه نقاله یکی از ساده ترین انواع نوار نقاله است که قطعات را از یک سر به سر دیگر حرکت می دهد و سرعت می تواند با یک درایو با سرعت متغیر باشد که از سیستم های تسمه به عنوان سطح کار استفاده نکنید.

همچنین نمی توان از آنها برای ارائه قطعات به روبات یا قطعات استفاده کرد که گاهی این سبک نوار نقاله را می‌ توان تسمه را روی غلتک ‌هایی که با هم فاصله دارند قرار داد و انواع نوار نقاله را سبک تسمه غلتکی یا تسمه نقاله غلتکی می نامند که نوار نقاله زنجیره ای برای اقلام سنگین عالی هستند و به ویژه برای مواردی که سطح پایینی ناهمواری دارند مفید هستند. زیرا زنجیر نوار نقاله دو یا سه نقطه تماس را در پایین بار فراهم می کند و همانطور که زنجیره حرکت می کند، محصول را به جلو می برد و آنها برای حمل پالت و ظروف بزرگ صنعتی استفاده می شوند که در صورت لزوم، محصولات بر روی یک فیکسچر نصب می شوند و فیکسچر در امتداد زنجیر حمل می شود.

البته در نوار نقاله های مدرن تر این اجزا شامل مواردی است که در ادامه توضیح می دهیم مانند، قاب که یک سیستم تمام چهار چوب که قطعات متحرک را برای عملکرد ایمن در کنار هم نگه می دارد و تسمه که یک کمربند کشنده طولانی است که از مواد ضخیم و بادوام که بر روی آن مواد از مکانی به مکان دیگر انتقال پیدا می کند و البته بخش پشتیبانی نوار نقاله نیز وجود دارد که غلطک ها به تسمه کمک می کنند تا در مسیر باقی بماند.

به سرعت حرکت را حفظ کن و اجسام را در جای خود نگه می دارند و از افتادگی تسمه نوار نقاله جلوگیری می کنند و بخش تحریک کننده حرکت که در موتورها امکان دارد از چرخ دنده های کاهش سرعت متغیر یا ثابت برای تامین انرژی نوار نقاله استفاده کنند و یک واحد رانندگی کارآمد باید به طور مداوم به تسمه با دویدن مداوم، معکوس کردن صاف و تنظیم مکرر جهت کمک کند.

بخش دیگر نوار نقاله مدرن شامل قرقره ها است که با آن تسمه نقاله باید روی دو یا چند قرقره با وضعیت بسیار مهم و کلیدی وجود داشته باشد و قرقره حرکت تسمه را کنترل می کند و کاربردهای واجب مانند کنترل، تغییر مسیر، چرخش، کشش و ردیابی نوار نقاله را انجام می دهد و تسمه های نقاله که در دستگاه های متفاوت برای نگه داشتن وسایل و اجزای کار استفاده می شود.

همچنین ماژول های افزودنی نیز وجود دارد که اکثر قطعات اضافی برای تقویت بیشتر نصب می شوند و در حالی که غلتک ها نوار نقاله را از داخل سیستم پشتیبانی می کنند، پایه ها و راهنماهای جانبی از چارچوب بیرونی پشتیبانی می کنند که با همه این ها معمولاً وظیفه نوار نقاله انتقال اجسام از یک محل به موقعیت دیگری حداقل تلاش است که سرعت، جهت، انحنا و اندازه نوار نقاله بر اساس نیاز کاربر متفاوت است و در برخی از صنایع، نوار نقاله محصولات را از طریق خط تولید یا بسته بندی می آورد و دوباره خارج می کند.

انواع نوار نقاله

نوار نقاله معمولاً در دو مدل کاربردی سبک و سنگین قرار می گیرد و نوار نقاله سبک وزن برای برآوردن نیازهای مختلف حمل و نقل مواد در صنایع متفاوت طراحی شده است و یک سیستم تسمه کش سبک وزن کشش کاری کمتر از 160 پوند در هر اینچ عرض دارد که چهار نوع اصلی نوار نقاله سبک شامل، پلاستیک جامد، غیر بافته شده، روکش ترموپلاستیک و لاستیک سبک است و صنایعی که بیشتر که از نوار نقاله سبک استفاده می کنند در فرآوری مواد غذایی، جابجایی بسته واحد، دارویی و کالاهای کاغذی استفاده می شود و همچنین برای سخت ترین کاربردهای خود، از نوار نقاله سنگین وزن با کشش زیاد از عرض استفاده کنید و سیستم تسمه نوار نقاله سنگین برای عملکرهایی که نیاز به انتقال مداوم مواد حجیم و سنگین دارند استفاده می شود که تسمه اغلب با PTFE پوشانده می شود تا در برابر درجه حرارت بالا مقاومت کند.

مزایای نوار نقاله

نوار نقاله سبک و سنگین دارای صورت بسیار زیادی از کاربردها در تنظیمات و صنایع مختلف هستند و چه به تسمه‌های سبک یا سنگین نیاز داشته باشید، سیستم‌های تسمه نقاله از نظر توانایی تأثیر گذاری بر راندمان، بهره‌ وری و نیروی کار قابل توجه هستند و همان طور که گفتیم فناوری نوار نقاله کاربردهای متنوعی مانند حمل و نقل سریع و قابل اطمینان مقدار زیادی از مواد دارند که در آن، مواد را در انتهای یک خط حمل و نقل روی هم قرار دهید و فرآیند را برای منتقل کردن جسمی از یک موقعیت به محل دیگری است.

همچنین یک محصول را به صورت عمودی یا افقی با درجه انعطاف پذیری بالا حرکت دهید. همچنین استفاده از نوار نقاله مزیت هایی مانند کاهش نیروی کار در حالی که به طور گسترده بهره وری و کارایی زمان را افزایش می دهد و کاربران آن را از هرگونه آسیب ناشی از حمل بارهای سنگین محافظت کنید، محصول را از آسیب در هنگام حمل و نقل در امان نگه دارید و به راحتی یک محصول را به مسیر دیگری منتقل کنید و از نگهداری به طور نسبی ساده این سیستم بادوام و طولانی مدت لذت ببرید.

کاربردهای نوار نقاله

با این همه بسیار اهمیت دارد که بدانید دستگاه های صنعتی نوار نقاله در بسیاری از صنایع، از جمله فرودگاه ها و مراکز حمل و نقل مسافری مانند ترمینال قطار ، معدنها، تولید، داروسازی، فرآوری مواد غذایی و غیره کاربرد های بسیار زیادی دارند و همچنین می توان این طور گفت که با استفاده از نوار نقاله می توان در کارخانجات تولید دارو برای بسته بندی و قراردادن دارو ها در کارتن استفاده کرد که این سیستم نوار نقاله این امکان را دارد.

در امتداد مسیرهای حمل و نقل و شیب های تند بر روی تسمه نقاله حمل می شود و مواد بادوام تسمه و استفاده خوب از غلطک نوار نقاله در این صنایع ضروری است و همچنین برای فرآوری مواد غذایی، محصولات چرخه بسته بندی خود را بر روی یک نوار نقاله می گذرانند که از این طریق و با آن کالاها از ابتدا تا انتها در اندازه های زیاد و انبوه منتقل می شوند و همزمان کیفیت و متریال خود را حفظ می کنند.

امروزه در هر صنعت و کاربردی از نوار نقاله ای که استفاده می کند، مشخصات و الزامات خاص خود را دارد و در کارخانه‌ های کشتی ‌سازی و نیروگاه ‌ها گرفته تا نانوایی‌ ها و کارخانه‌ های مواد غذایی از این نوار نقاله به دلیل سادگی و قابلیت اطمینان آن ابزاری است که به آن نیاز دارید که لازم است برای ساخت نوار نقاله سفارشی به کارشناسان ما مراجعه کنید و اگر به دنبال خدمات تعمیر و نگهداری نوار نقاله جدید هستید، شرکت ما می تواند کمک کند و با ارائه همه چیز، از مشاوره سفارشی نوار نقاله و ساخت تا نصب و تعمیر، ما می توانیم از برنامه های شما با مواد و تخصص مناسبی که برای حرکت نیاز دارید پشتیبانی کنیم.