غلطک نقاله

تسمه نقاله توری
تسمه نقاله توری
جولای 24, 2022
تسمه تخت نساجی
تسمه تخت نساجی
دسامبر 19, 2022

غلطک نقاله

غلطک نقاله اجزایی مدولار هستند که به طور خاص برای ساخت و عملکرد نوار نقاله های طراحی شده اند و این سیستم‌ های جابجایی مواد توسط یک سری غلطک نقاله ساخته می ‌شوند که توسط یک ساختار حمل پشتیبانی می ‌شوند، که برای جابجایی بسته‌ها و اقلام واحد دقیقاً از طریق نیروی رانش یا گرانش به جای منابع انرژی طراحی شده‌اند که بنابراین، نصب غلطک نقاله آسان‌تر است و صرفه‌ جویی در مصرف انرژی و هزینه‌های پایین خرید و نگهداری را به دنبال دارد.

از آنجایی که این نیروی طبیعی گرانش است که امکان انتقال مواد را فراهم می کند و شیب مناسب سیستم برای حرکت غلطک نقاله و شروع حمل و نقل مواد کافی است که سایر عناصر قبل از نصب غلطک نقاله باید محاسبه و تعیین شوند و ابعاد، سطح تکیه گاه یا تماس و وزن اقلامی که قرار است جابجا شوند و همچنین شرایط محیطی زمینه کاربرد خاص را فراهم می کند.

به همین دلیل برای برآوردن تمام نیازهای ممکن، انواع مختلفی از غلطک نقاله را شمارش می‌ کند که همگی با مواد بسیار انتخابی مانند فولاد و پلیمرها ساخته شده‌اند و این انتخاب، امکانات مختلف کاربردی را پوشش می دهد که جابجایی بارهای سبک، متوسط و سنگین از چند گرم تا تن، در هر محیط داخلی و خارجی را انجام می دهد.

غلطک نقاله یک راه حل همه کاره برای برنامه های کاربردی انتقال محصولات با اندازه بزرگتر از متوسط است که بر روی بدنه انعطاف‌پذیر و فوق‌العاده قابل تنظیم نقاله وصل می شود و به راحتی می‌ توان آن را به مکانی که بیشتر به آن نیاز است منتقل کرد.

غلطک نقاله به نوار نقاله های دیگر از همان نوع متصل می شوند یا به اجزای موجود اضافه می شوند، به حرکت موثر و ایمن محصول شما کمک می کنند و در عین حال فشار چشم را کاهش می دهند که توانایی غلطک نقاله در گسترش، منحنی و یا انقباض آنها را برای کاربردهای عمومی، انبار، صنعتی و یا تجاری ایده آل می کند.

غلطک نقاله که تسمه نقاله بر روی آن حرکت می کند که برای حمل مواد و قطعات استفاده می شود که با استفاده از نوار نقاله خطاهای انسانی کاهش یافته و در نتیجه هزینه های نیروی کار و سایر خطرات احتمالی به حداقل می رسد.

در واقع تسمه نقاله با کمک غلطک نقاله ساخته شده از لاستیک و فلز است که توسط موتور و گیربکس به حرکت در می آید که یکی از مهم ترین اجزای نوار نقاله می باشد و البته با توجه به اندازه و کارایی دستگاه نوار نقاله، غلطک نقاله ها به تعداد لازم بر روی دستگاه نصب می شوند تا تسمه های نقاله روی آنها حرکت کرده و دستگاه شروع به کار کند.

ویژگی های غلطک نقاله

غلطک نقاله که با نام های درام یا پولی نیز شناخته می شود و از اصطلاح Pulley گرفته شده است و از اصلی ترین قطعات به حساب می آید که حرکت تسمه را کنترل می کند. غلطک نقاله به دو صورت ثابت و متحرک می باشد و در صنایع مختلفی کاربرد دارند.

غلطک نقاله برای جابجایی مواد در صنایع فولاد، داروسازی، تولید مواد خوراکی، استخراج از معادن، بارگیری و تخلیه بار از ماشین های باربری، انبارها یا بنادر، فرودگاه ها، خطوط پردازش محصولات در کارخانه ها و موارد متعدد دیگر استفاده می شود.

غلطک نقاله یا به صورت سفارشی و برای کارخانه ها و با توجه به نیاز مجموعه، میزان بار، طول دستگاه کانوایر و موارد متعدد دیگر طراحی و تولید می شود و یا به صورت از پیش ساخته عرضه شده و مورد استفاده قرار می گیرد. به طور معمول در هر دستگاه نوار نقاله از غلطک در ابتدا و انتها استفاده می شود و در صورتی که دستگاه نوار نقاله در مسیر خود دارای پیچ و تغییر زاویه ای باشد، از غلطک استفاده می شود.

غلطک نقاله در صورتی که متحرک باشد، به گیربکس متصل می شود و گیربکس با توجه به قدرت مورد نیاز و وزنی که دستگاه کانوایر تحمل می کند و میزان بار و نوع بار و سرعت انتقال بارها، نیروی لازم برای حرکت غلطک را ایجاد کرده و آن را به حرکت در می آورد و تسمه نیز به کمک آن بارها را حمل و جابجا می نماید.

هر چه طول دستگاه کانوایر بیشتر باشد، قطر پولی نیز بیشتر خواهد بود. در صورتی که طول دستگاه کانوایر بالا باشد، به طور مثال بیشتر از 40 متر باشد، غلطک نقاله رابا یک لایه روکش لاستیکی روی آن طراحی می کنند تا تسمه بر اثر زاویه دستگاه یا وزن بارهای روی آن سر نخورد. لاستیکی که بر روی غلطک نقاله مورد استفاده قرار می گیرد.

تنها برای جلوگیری از لغزندگی می باشد و به همین دلیل از نوع بدون منجید استفاده می شود. به طور کلی قطر غلطک نقاله با توجه به فاکتورهایی تعیین می گردد که عبارت هستند از: طول کانوایر، عرض تسمه، نوع بار، چگالی بار، ظرفیت دستگاه کانوایر و زاویه دستگاه نوار نقاله.

انواع غلطک نقاله

غلطک نقاله بر اساس ساختار و کاربرد در دسته بندی ها متفاوتی قرار می گیرد که در ادامه برخی از دسته بندی ها می آیند.
یکی از این دسته بندی ها بر اساس نوع و ساختار لایه خارجی می باشد که به سه دسته غلطک نقاله ساده فلزی، غلطک نقاله رابر شده (با روکش لاستیکی) و غلطک نقاله میلگردی (شبکه ای) تقسیم می گردند. غلطک نقاله فلزی از ساده ترین و ارزان ترین انواع می باشد.

زیرا در دو نوع دیگر نیز یک غلطک نقاله فلزی وجود دارد که به وسیله لایه های دیگری تسلیح و تقویت شده است و بدیهی است که قیمت بیشتری نسبت به غلطک نقاله فلزی داشته باشند.

غلطک نقاله روکش لاستیکی ساده، با طرح V شکل و لوزی که هر کدام از این موارد کاربردهای ویژه خود را دارند. برای روکش کردن غلطک نقاله با لاستیک از دو روش سرد و گرم استفاده می شود که روش گرم دوام و کیفیت بالاتری نسبت به روش سرد دارد.

در روش گرم از دستگاه های مخصوصی به نام اتوکلاو استفاده می شود که گرما و فشار بر روی لایه لاستیکی ایجاد می شود و مثل یک اتو بر روی درام قرار می گیرد و بر روی آن فشرده می شود. گرما و فشار لاستیک را از داخل نرم کرده و تغییر حالت داده و به فلز می چسباند.

در این روش لاستیک به سادگی از سطح فلز جدا نمی شود و دوام طولانی دارد و قیمت بیشتری نیز خواهد داشت. چسبی که میان لاستیک و فلز قرار می گیرد این چسبندگی را تقویت کرده و در هنگام گرما بخار شده و به خورد لاستیک و فلز می رود.

در روکش کردن سطح غلطک نقاله با چسب سرد تنها چسب میان لایه لاستیکی و فلز قرار می گیرد و به کمک دستگاه پرس می شود. در این روش چسب لاستیک را به فلز می چسباند و دوام کمتری نسبت به روش آپارات گرم دارد و ممکن است به سادگی و در کوتاه مدت و بر اثر فشار و وزن بار روی تسمه جدا شود.

یکی دیگر از تقسیم بندی های غلطک نقاله بر اساس ساختار آن ها می باشد که عبارت هستند از غلطک نقاله و غلطک نقاله. در غلطک نقاله ، قطعه ای که شفت نام دارد به هسته درام جوش می خورد و در غلطک نقاله با شفت تعویضی، شفت با اتصال دهنده های استاندارد به مرکز پولی وصل می شود.

این قابلیت را دارد تا در صورت خرابی هر کدام از قطعه ها به راحتی قابل تعویض بوده و دوباره غلطک نقاله مونتاژ می گردد. غلطک نقاله با شفت تعویضی نسبت به غلطک نقاله با شفت جوشی قیمت بیشتری دارد.

ولی باید این نکته را در نظر گرفت که غلطک نقاله با شفت تعویضی عمر بیشتری دارد و پس از خرابی با تعویض قطعه ای دوباره قابل استفاده است و نیاز به خرید غلطک نقاله جدید نیست. در حالی که غلطک نقاله با شفت جوشی در صورت خرابی باید دور انداخته شود و غلطک نقاله جدید جایگزین آن گردد.

اجزاء تشکیل دهنده غلطک نقاله

غلطک نقاله از اجزاء گوناگونی تشکیل می گردد که عبارت هستند از: بدنه و فریم اصلی غلطک نوار نقاله که اسکلت بندی پایه غلطک نقاله را تشکیل می دهد. شفت مرکزی غلطک نقاله، درپوش غلطک نقاله، پوسته بیرونی و در صورت نیاز لایه لاستیکی، بلبرینگ و اتصالات.

شفت غلطک فرمی میله ای دارد که از متریال فلزی و مقاوم به خوردگی و زنگ زدگی می باشد و از استحکام بالایی برخوردار می باشد. شفت در سرتاسر غلطک نقاله و از ابتدا تا انتها قرار می گیرد. شفت برای انتقال نیرو و گشتاور به غلطک نقاله به کار می رود و نقشی تعیین کننده در حرکت آن دارد. قطر شفت نیز با توجه به قطر غلطک نقاله و میزان نیرویی که به آن وارد می گردد متفاوت می باشد.

به طور کلی شفت غلطک نقاله را از دو نوع آلیاژ فولادی می سازند که عبارت هستند از CK45 و ST37. برای شفت هایی که نیاز به استحکام متوسط و بالایی می باشد از CK45 استفاده می شود. بازه دمایی که این متریال می تواند تاب بیاورد بین منفی 25 درجه سانتیگراد و 480 درجه سانتیگراد می باشد. این متریال از لحاظ داشتن کربن در دسته متوسط قرار می گیرد و سختی مناسبی دارد. این فلز یکی از مقاوم ترین انواع می باشد.

متریال دیگر که همان ST37 می باشد که دارای منگنز می باشد که از مقاومت بالایی برخوردار می باشد. این متریال قابلیت تحمل حرارت های بالا را دارد. این متریال در برابر زنگ زدن مقاومت بالایی دارد. ان فلز جزو فلزهای نرم به حساب می آید.

درپوش قطعه ای دیگری است که غلطک نقاله را آببندی و درزگیری می کند و اجازه ورود گرد و خاک، رطوبت، روان کارها و سایر ذرات را به درون غلطک نقاله نمی دهد. این قطعه را نیز از متریال های مقاوم به خوردگی می سازند.